Pierwsze koty za płoty – MKS lepszy w sparingu

0

WKS Śląsk Wrocław rozpoczął sparingowe granie przed sezonem 2021/2022. W pierwszym meczu towarzyskim MKS Dąbrowa Górnicza na własnym parkiecie pokonał Trójkolorowych 83:72, a najlepiej punktującym zawodnikiem WKS-u był Justin Bibbs. Rewanżowe spotkanie już w niedzielę we Wrocławiu.

Do meczu w hali Centrum Śląsk przystąpił bez Ivana Ramljaka, który był z drużyną, ale potrzebował odpoczynku po otrzymaniu szczepionki przeciwko koronawirusowi. Chorwat powinien być do dyspozycji trenerów w niedzielnym spotkaniu. Tymczasem pierwsza piątka Śląska wyglądała następująco: Strahinja Jovanović, Jakub Karolak, Luka Ascerić, Aleksander Dziewa i Cyril Langevine.

Początek spotkania był dość wyrównany, jednak po paru minutach zaczęła zarysowywać się przewaga Śląska, który wcześniej od rywali rozpoczął przygotowania do sezonu. Trójkolorowi korzystali głównie z ćwiczonych od kilku tygodni zagrywek, natomiast gospodarze często rzucali z dystansu i punktowali głównie po wymuszonych faulach i wywalczonych rzutach wolnych. Po celnych rzutach zza łuku Ascericia i Karolaka było już nawet 18:11 dla WKS-u. Końcówka pierwszej kwarty należała jednak do podopiecznych Jacka Winnickiego, którzy zacieśnili szyki defensywne, rozegrali kilka skutecznych akcji i prowadzili po 10 minutach 24:20. Najgorszą wiadomością dla sztabu szkoleniowego z Wrocławia był jednak uraz łydki Michała Gabińskiego, który nie był w stanie kontynuować gry.

W drugiej kwarcie “rozkręcił się” Justin Bibbs, który po dobrej akcji trafił z półdystansu, rzucił trójkę i obsłużył efektownym podaniem Jovanovicia, który także celnie przymierzył zza łuku. Gospodarze byli jednak bardzo skuteczni, trafiali nawet pod presją zegara i nie pozwalali Trójkolorowym zmniejszyć rozmiarów strat. Wrocławianie popełnili też kilka prostych błędów w początkowej fazie konstruowania ataków, co wywołało sporą irytację u trenera Petara Mijovicia. Gra Wojskowych z każdą minutą wyglądała niestety coraz mniej płynnie, a MKS do przerwy prowadził już 46:36.

Po zmianie stron obraz gry niestety nie uległ zmianie. Śląsk wciąż miał duże problemy po obu stronach parkietu, co skrzętnie wykorzystywali gospodarze. Tłumaczyć można to tym, że trener Mijović próbował różnych wariantów i ustawień drużyny – minuty na parkiecie dostali między innymi Szymon Tomczak, Maksymilian Zagórski i Kacper Marchewka. W ekipie WKS-u wyróżniającym się zawodnikiem wciąż był Justin Bibbs, którego indywidualnych akcji nie mogli powstrzymać zawodnicy gospodarzy – Amerykanin ewidentnie wciąż jest w formie po niedawno zakończonym sezonie w Nowej Zelandii. Sygnał do odrabiania strat dał pod koniec trzeciej kwarty Łukasz Kolenda, który trafił za trzy punkty równo z syreną – Śląsk przegrywał 54:66 przed ostatnimi 10 minutami.

Kilka minut przed końcem spotkania wydawało się jeszcze, że Trójkolorowi mogą powalczyć o zwycięstwo – kolejny raz zza łuku przymierzył Bibbs, a po skutecznym wejściu pod kosz Łukasza Kolendy było już tylko 62:70. Po pięciu punktach MKS-u z rzędu jasnym stało się jednak, że gospodarze nie dadzą sobie wyrwać wygranej. Zawodnicy trenera Winnickiego kontrolowali wynik spotkania i ostatecznie triumfowali 83:72.

Pierwszy mecz przedsezonowy pokazał, że przed drużyną Petara Mijovicia jeszcze dużo pracy – przede wszystkim nad zgraniem zespołu, wypracowywaniem schematów i efektywnym dzieleniem się piłką. Wynik meczu w Dąbrowie Górniczej to oczywiście mały sygnał ostrzegawczy, ale też nie należy wyciągać zbyt daleko idących wniosków. Kontynuujemy intensywne przygotowania do nadchodzącego, ekscytującego sezonu, a już w niedzielę zagramy rewanżowe spotkanie z zespołem MKS-u. Mecz odbędzie się o 17:00 w hali Kosynierka i będzie zamknięty dla publiczności. Hej Śląsk!

MKS Dąbrowa Górnicza – WKS Śląsk Wrocław 83:72 (24:20, 22:16, 20:18, 17:18)

Punkty dla WKS-u: Bibbs 15 (3), Karolak 14 (2), Kolenda 10 (1), Ascerić 9 (1), Jovanovic 9 (1), Dziewa 6, Langevine 4, Tomczak 4, Zagórski 1, Gabiński 0, Marchewka 0