Śląsk Wrocław Mistrzem Polski U16!

0

Kolejny sukces młodzieżowych sekcji WKS-u! Nasza drużyna kadetów Exact Systems Śląsk Wrocław zdobyła w ubiegłym tygodniu Mistrzostwo Polski U16. W finale rozgrywanym w Kosynierce podopieczni Tomasza Jankowskiego pokonali WKK w derbach Wrocławia 70:63!

Zacznijmy jednak od początku… Przy ulicy Mieszczańskiej od wtorku do niedzieli o tytuł najlepszej drużyny w kraju rywalizowało 12 zespołów. Fazę grupową Śląsk zaczął od porażki – na szczęście jedynej w całym turnieju. GAK Gdynia pokonała naszą ekipę 71:65 – kluczowa była trzecia kwarta spotkania, którą goście wygrali dwunastoma punktami. Trójkolorowi trafili tylko 1 z 16 prób za 3 i zaledwie 24% rzutów z gry. Przy tak słabej skuteczności i 23 stratach nie pomogła nawet bardzo wysoko wygrana zbiórka – aż 75:38!

Zdecydowanie lepiej było jednak następnego dnia. Wojskowi znów zdominowali deskę, rozdali 17 asyst i pewnie pokonali KS Koronę Oknoplast Kraków 86:63. Co prawda na skuteczność zza łuku ponownie lepiej spuścić zasłonę milczenia, ważne jednak, że Wojskowi ostatecznie pewnie zwyciężyli i awansowali do kolejnej rundy. Drugie miejsce w grupie D z bilansem 1-1 pozwoliło naszej drużynie zakwalifikować się do ćwierćfinałów.

Można powiedzieć, że im dalej w las, tym… mniej drzew. W kolejnych rundach skuteczność Śląska zza łuku była już dużo lepsza, choć o zwycięstwa wciąż nie było łatwo. W ćwierćfinale WKS dość wysoko pokonał TKM Włocławek 80:63, ale o wygranej zadecydowała dopiero ostatnia kwarta (24:13). Trzech zawodników Śląska zanotowało double-double, a Mikołaj Wojciechowski zapisał na swoim koncie 24 punkty i 15 zbiórek. Tym samym gospodarze turnieju awansowali do strefy medalowej.

W półfinale Śląsk mierzył się Biofarmem Basket Junior Poznań. Przed ostatnimi 10 minutami wynik znów był sprawą otwartą, bowiem WKS prowadził zaledwie trzema punktami. Ostatnia kwarta ponownie jednak przebiegła pod dyktando Trójkolorowych, którzy wygrali ją identycznym wynikiem, co w ćwierćfinale (24:13) i cały mecz 76:62. Aż sześciu podopiecznych Tomasza Jankowskiego zdobyło co najmniej 10 oczek, a Jakub Bereszyński zanotował 12 punktów i 13 zbiórek.

W finale w wypełnionej po brzegi (oczywiście na tyle, na ile pozwalają na to obecne przepisy) Kosynierce czekały nas derby Wrocławia – Śląsk mierzył się z rywalem zza miedzy, WKK. Trójkolorowi wygrali pierwszą kwartę ośmioma punktami, ale w drugich 10 minutach goście odrobili niemal wszystkie straty i do szatni schodziliśmy prowadząc 41:40. Trzecia kwarta to już z kolei koncert Wojskowych. Niesieni głośnym dopingiem zawodnicy Śląska pozwolili rywalom zdobyć zaledwie 7 punktów i przed ostatnią częścią gry prowadzili 13 oczkami. W czwartej kwarcie WKK odrobiło część strat, ale wygrana WKS-u była już niezagrożona. Exact Systems Śląsk Wrocław został Mistrzem Polski do lat 16!

MVP turnieju finałowego został wybrany zawodnik Trójkolorowych, Jakub Bereszyński. Kuba notował średnio 16,4 pkt, 15,8 zb i 4 ast. Szczególnie imponująca była jednak jego linijka w meczu finałowym z WKK – wtedy na swoim koncie zapisał 30 punktów, 16 punktów i 5 asyst, trafiając 4/6 za trzy! Bereszyński trafił też do pierwszej piątki turnieju, podobnie jak Mikołaj Wojciechowski.

Po złotym medalu Mistrzostw Polski U18 młodzi zawodnicy Śląska dostarczyli nam kolejnych powodów do dumy i radości, wygrywając MP kadetów. O końcowym sukcesie zadecydowała przede wszystkim świetna gra na deskach i zimna krew w końcowych fazach spotkań – w wielu przypadkach Trójkolorowi przechylali szalę zwycięstwa na swoją stronę w trzeciej czy czwartej kwarcie. Gratulujemy całemu zespołowi, sztabowi szkoleniowemu i kibicom, którzy licznie wspierali młodych Wojskowych w Kosynierce! Hej Śląsk!

Więcej zdjęć tutaj.

Tagi: exact systems śląsk wrocławkadecikosynierkamistrzostwapolskiśląsku16wkswrocław